30 lipca 2023

Salajland, świąteczny raj w Chorwacji. Propozycja na Boże Narodzenie

Chorwacka rodzina Salaj rozpoczyna świętowanie Bożego Narodzenia i Nowego Roku 30 listopada. Okres świąteczny potrwa tutaj do 13 stycznia 2019 roku. Dlaczego? Bo dom i ogród rodziny Salajów (chor. Čarolija svjetla Salaj) to kraina światła, raj dla miłośników iluminacji i światełek choinkowych. W sezonie 2018//2019 miało tam świecić około 4 milionów lampek!

Instagram.com/SalajLand

Salajland - świąteczny raj dla dzieci

Salajland jest otwarty od 15:00 do 22:00. Bilet dla jednej osoby kosztował 40 kun, teraz ceny będą w euro (nowa waluta, euro w Chorwacji obowiązuje od 1 stycznia 2023 r.), dzieci do lat 7 wchodzą za darmo.
Darmowe jest także zwiedzanie dla osób niepełnosprawnych i z dysfunkcjami. Płatność była tylko gotówką. Można jednak zapłacić dzień wcześniej przelewem. Przyjmowane są grupy zorganizowane: turystyczne, szkolne, stowarzyszenia i organizacje emeryckie - wszystkie płacą 35 kun za osobę.

Czytaj więcej: Kolumna Trójcy Przenajświętszej w Ołomuńcu

Parking na 1600 samochodów - przysługuje za darmo.
Na miejscu jest oferta gastronomiczna, polecane są także sprawdzone miejsca noclegowe.
W okolicach Wielkanocy w Salaj Landzie jest przygotowywane odrębne widowisko.


Nad jaką rzeką leży Zagrzeb?

Salajland leży niedaleko Zagrzebia, to zaledwie około 60 km, niecała godzina jazdy. Dlatego warto najpierw zaplanować zwiedzanie Zagrzebia, a potem dzień w SalajlandzieZagrzeb to największe miasto w Chorwacji i jej stolica, jest też siedzibą żupanii, czyli lokalnego samorządu terytorialnego. Ma 641 km kwadratowych powierzchni, zaliczane jest ze względu na położenie do Europy Środkowej. Sam Zagrzeb zamieszkuje w siedemnastu dzielnicach 790 tys. mieszkańców, w aglomeracji jest ich łącznie 1,1 mln. Jest różnorodny, większość mieszkańców stanowią Chorwaci, ale mieszkają tu Serbowie, Bośniacy, Albańczycy, Romowie i Słoweńcy. Dominuje katolicyzm, ale są także wyznawcy prawosławia, islamu czy protestantyzmu. Stolica Chorwacji Zagrzeb leży nad rzeką Sawą. Miasto jest położone na wysokości 122 m n.p.m. na rozległym płaskim terenie u stóp gór Medvednica. Jest politycznym, administracyjnym, kulturalnym, naukowym i gospodarczym centrum Chorwacji. Dominuje przemysł produkcji urządzeń elektrycznych, chemiczny, farmaceutyczny, tekstylny i spożywczy. Ważna jest też turystyka. 


Historia Zagrzebia liczy około 2 tys. lat. W 1094 roku erygowana została katedra i biskupstwo na Kaptolu. A zatem już wcześniej wiele musiało się tutaj dziać. Gdy około 1240 roku Kaptol najechali Tatarzy, powstało bliźniacze i rywalizujące miasto Gradec. Od 1557 roku Zagrzeb był z przerwami stolicą kraju. Dopiero około 1862 roku oba miasta zostały połączone.  W czasach cesarstwa austro-węgierskiego Zagrzeb był stolicą Królestwa Dalmacji, Chorwacji i Slawonii. W czasie drugiej wojny świwatowej była tu stolica faszystowskiego Niezależnego Państwa Chorwackiego. Od 1991 roku miasto Zagrzeb jest stolicą niepodległej Chorwacji po latach funkcjonowania w ramach Jugosławii
Od niedawna walutą Chorwacji jest euro (przyjęte 1 stycznia 2023 roku).

Co warto zobaczyć w Zagrzebiu?

Warto zobaczyć założone w średniowieczu stare miasto Gornji Grad ("Górne Miasto") lub inaczej Gradec, czyli historyczne centrum starego Zagrzebia. Wart wizyty jest Plac św. Marka w Zagrzebiu, gdzie stoją budynki rządowe. Jest też jedyna brama, która pozostała po zburzonych murach miejsckich - Kamienna Brama, gdzie mieści się obserwatorium astronomiczne. Ciekawa jest Wieża Lotrščak (kula Lotrščak), na którą warto wejść ze względu na punkt widokowy.


Trzeba zwiedzić Kaptol, historyczną dzielnicę wyrosłą wokół katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W zakrystii katedry znajduje się obraz Golgota Albrechta Dürera. Jest tam także skarbiec z peleryną króla Ladislava. Warto obejrzeć klasztor franciszkanów. Donji Grad w Zagrzebiu, to inaczej "Dolne Miasto". Zostało wzniesione w XIX i XX wieku. Wart uwagi jest plac bana Josipa Jelačicia pomnik Josipa Jelačicia, który zniknął za komuny, a powrócił po upadku Jugosławii. Fontanna Manduševac ma związek z legendą o powstaniu miasta. Deptak i najbardzie reprezentacyjna ulica to Ilica. Watych odwiedzenia jest wiele tutejszych muzeów, pałaców, parków i ogrodów. Można pójść na mecz pierwszoligowego klubu NK Dinamo Zgreb, który gra w pierwszj lidze. Kto lubi koszykóœkę, może obejrzeć grę KK Zagreb. Mozna jest też drużyna piłki ręcznej RK Zagreb. W Polsce miastem partnerskim Zagrzebia jest Kraków.

Wakacje w Chorwacji, urlop w Chorwacji

Chorwacja to kraj położony w południowo-wschodniej Europie nad Morzem Adriatyckim. Państwa sąsiedzkie to: SłoweniaWęgrySerbiaCzarnogóra oraz Bośnia i HercegowinaStolicą Chorwacji jest Zagrzeb, a językiem urzędowym jest chorwacki.
Chorwacja jest popularnym celem turystycznym ze względu na piękne plaże, krystalicznie czystą wodę w Morzu Adriatyckim, malownicze krajobrazy i bogatą kulturę. 


W Chorwacji znajduje się wiele historycznych miast, w tym: DubrownikSplitRovinj i Zadar, a także liczne parki narodowe, takie jak Park Narodowy Jezior PlitwickichPark Narodowy Krka i Park Narodowy Brijuni.
Chorwacja jest także znana z piłki nożnej, a jej narodowa reprezentacja piłkarska osiągała sukcesy na arenie międzynarodowej, zdobywając m.in. wicemistrzostwo świata w 2018 roku.

Jak dojechać do Salajlandu?

Do Salajlandu łątwo trafić. Adres to: ul. Ante Starčevića 132, 43240, Grabovnica, strona internetowa: salajland.com. Z Zagrzebia do Salajland jedziemy najpierw na wschód drogą E-70, potem skręcamy na lokalną drogę 43.

Odległość z Zagrzebia do Salajland drogą E70, D26 i D43 (w zależności od wariantu trasy) wynosi około 60 km. Czas przejazdu samochodem: około 1 h.
Kłopoty z trafieniem? Pomogą Mapy Google.

Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!