14 czerwca 2022

Głazy narzutowe w Warszawie (woj. mazowieckie)

Głazów narzutowych w Warszawie nie brakuje. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać. Cierpliwi znajdą całe grupy takich kamieni. 
Skąd na Mazowszu tak wiele głazów narzutowych? To ślady działania lodowca, a raczej lądolodu, który przeorał północną i centralną Polskę w plejstocenie. Efektem jego działalności są przyniesione z lądolodem dużych rozmiarów kamienie. Z niektórych zrobiły się po drodze zgrabne otoczaki. Na ogół zbudowane są z granitów, amfibolitów, gnejsów, migmatytów, porfirów, kwarcytów.


Większość to element różnego rodzaju pomników i wszelkiej maści stojaków pod pamiątkowe tablice. 
Ale są i takie, które spokojnie leżą jako ciekawostki przyrodnicze. Dość dużo - o statusie chronionego przyrodniczego ewenementu. Świadczy o tym za każdym razem nieduża zielona tabliczka z orzełkiem i napisem: "Pomnik przyrody". 
Największym w Polsce głazem narzutowym jest Trygław zwany też Tychowskim Głazem w mieście Tychowo, zaś drugim co do wielkości jest Głaz Mszczonowski w Zawadach. Głaz Ursynowski to z kolei największy głaz narzutowy w Warszawie.

Głazy narzutowe na Ursynowie

Sporo głazów znajduje się na Ursynowie. Są to: "Głaz Ursynowski" w parku im. Romana Kozłowskiego, głaz przy ul. Koński Jar 1, głaz przy ul. Koński Jar 8, głaz im. Marii Żelichowskiej przy ul. Cybisa 2, głaz im. Ludwika Sawickiego przy ul. Szolc-Rogozińskiego 9, "Głaz Straży Ochrony Przyrody" przy ul. Szolc-Rogozińskiego 11, głaz przy ul. Szolc-Rogozińskiego 8, głaz im. Stanisława Zwierza przy ul. Kulczyńskiego 8, głaz przy ul. Dembowskiego 1, "Głaz Aleksandra" przy ul. Kopcińskiego 5, dwa głazy przy ul. Kopcińskiego 4, głaz pod adresem ul. Koncertowa 8 oraz głaz przy ul. Rybałtów 25.

Dwa są najciekawsze. Jeden został nazwany oficjalnie "Głazem Ursynowskim" i znajduje się w parku im. Romana Kozłowskiego w Warszawie. Adres to ul. Nutki 3. Został wydobyty podczas prac wodociągowych, ma obwód 9,6 metra. Jest to granit różowy, średnioziarnisty. Jest chyba największym głazem narzutowym w Warszawie. Imię Ludwika Sawickiego, polskiego archeologa, dyrektora Państwowego Muzeum Archeologicznego w latach 1945-1949 ma głaz przy ul. Szolca-Rogozińskiego. Przy tej samej ulicy jest głaz "Straży Ochrony Przyrody".

Pomnik generała Sosnkowskiego w Ursusie

Głaz narzutowy to dość często doskonały materiał na obelisk. Tutaj przykład z ul. Sosnkowskiego w Ursusie, gdzie stoi pomnik poświęcony gen. Kazimierzowi Sosnkowskiemu.


Pomnik Reduty na Mokotowie

Pomnik Reduty na Mokotowie w Warszawie znajduje się na obrzeżach parku Morskie Oko. Jest tam wkomponowany w pomnik (lub na odwrót) całkiem pokaźnych rozmiarów głaz narzutowy, który oznakowany jest tabliczką "Pomnik przyrody". A w zasadzie są tu trzy takie głazy, dwa są mniejsze. 
Rozpocznij dyskusję

Prześlij komentarz