15 listopada 2021

Zalew Sosnówka w Karkonoszach. Jezioro u stóp Śnieżki

Zalew Sosnówka wyglądał obiecująco, bo pobliski Hotel Lake Hill Resort & Spa zachęcał do spacerów nad wodą lub przejażdżek na rowerze wzdłuż brzegu. Okazuje się jednak, że możliwości spaceru nad wodą, a tym bardziej koroną zalewu są bardzo ograniczone. Po prostu się nie da, mówiąc krótko. A szkoda, bo na widok zbiornika myśl wędruje w stronę spaceru brzegiem, najlepiej dookoła jeziora. Ciekawe, że zbiornik w małopolskich Dobczycach też jest rezerwuarem pitnym, to jednak koroną jego zapory przejść się da. I też leży ona u stóp zamku


Zalew Sosnówka, który rozciąga się niemal u stóp najpiękniejszych i najwyższych szczytów Karkonoszy jest doskonale widoczny ze wznoszącego się nad nim zamku księcia Henryka. Widok urzeka. Jesiennym rankiem nad wodą unosi się dywan mgły. Tuman jest gęsty, nieprzenikniony. Unoszące się słońce opalizuje w mglistych pasmach. Światło szybko rozgania mleczny zawój. Ukazuje się nieskazitelna tafla, a w niej odbija się grzbiet Karkonoszy. Lśni w słońcu lub skrywa się w mgłach. Zalew Sosnówka.

Problem ze szczelnością zapory

Wszystko wskazuje na to, że zbiornik ma poważne problemy. Spółka Wody Polskie ma mieć w planach jego zamknięcie. Poinformowała o tym w lutym 2021 roku prezes lokalnej spółki wodociągowej "Wodnik" Katarzyna Wierska-Kuberka. Zapora, najprawdopodobniej wadliwie wykonana, rzekomo przecieka.


Woda pojawiła się w 2017 roku na długości około 350 metrów. Zbiornik Sosnówka był uszczelniany, a korona zapory Sosnówka dociskana, zbudowano drenaż. Nadal jednak trwają prace, widzieliśmy je dopiero co. Remont miał poprawić sytuację i uchronić mieszkańców sąsiednich Marczyc przed groźbą zalania.

Sztuczny zbiornik u podnóża zamku

Sztuczne jezioro Sosnówka zbudowane zostało w gminie Podgórzyn niedaleko Karpacza i Jeleniej Góry w latach 1986 - 2001. Zalew Sosnówka pełni funkcję retencyjno-wodociągową. Wodę pitną dostarcza się stąd do kranów w Jeleniej Górze i w Cieplicach. Ze względu na funkcję zbiornik Sosnówka jest ogrodzony, nie ma do niego dostępu, a wszelka działalniść rekreacyjna, w tym kąpiel, są zakazane. Zbiornik doskonale widać z zamku księcia Henryka na szczycie wzgórza Grodna o wysokości 506 m n. p. m., które jest najwyższym szczytem gór Łomnickich.
 

Wodę z potoków: Podgórna, Sośniak i Czerwonka spiętrzają: zapora główna o długości 1,5 km i wysokości 30 m oraz b długa na 300 m. Zapora główna o konstrukcji ziemnej z ekranem płyt żelbetowych ma wysokość 30 m. W zbiorniku o powierzchni od 1,45 do 1,70 km², która zależy od stopnia jego wypełnienia, mieści się 14 mln m³ wody. Pojemność użytkowa zalewu to 11 mln m³.
W 2017 roku rozpoczęła się u brzegów zbiornika budowa malowniczo położonego hotelu Lake Hill Resort & Spa, która trwała do 2019 roku. Głównym atutem obiektu, który stoi w najstarszej karkonoskiej wsi Sosnówka, przy ul. Tyrolskiej i obecnie jest rozbudowywany, jest właśnie widok na sztuczne jezioro Sosnówka.

Jakie są największe zapory wodne w Polsce?

W Polscejest 69 zapór wodnych zarejestrowanych w Światowym Rejestrze Zapór (World Register of Dams). Największa z nich to zapora w Solinie w Bieszczadach, położona na rzece San w woj. podkarpackim. Właściwie jest to Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce. Zapora w Solinie ma wysokość 82 metrówdługość 664 metrów i pojemność 270 mln metrów sześciennych wody. Wytwarza rocznie około 250 mln kWh energii elektrycznej. Do jej budowy zużyto 820 tys. metrów sześciennych betonu, a waży około 2 mln ton. Spiętrza wody Sanu do wysokości 60 metrów. Woda spadając z ponad 40 metrów na cztery potężne turbiny, czyli hydrozespoły elektrowni szczytowo-pompowej, wytwarza energię o mocy około 200 megawatów.


Zwiedzanie zapory w Solinie jest możliwe w ramach zorganizowanych wycieczek z przewodnikiem. Indywidualnie można przejść się po koronie zapory. A z przewodnikiem można obejrzeć jej wnętrze. Najniższa galeria znajduje się 6 metrów pod dnem jeziora. Temperatura w korytarzach wynosi 7 stopni Celsjusza. Całkowity czas zwiedzania to około dwie godziny.
Dwie następne zapory w Polsce pod względem wysokości to kamienno-betonowa zapora Pilchowicka o wysokości 69 metrów, uruchomiona w 1912 roku na rzece Bóbr oraz ziemna zapora w Niedzicy o wysokości 60 metrów, uruchomiona w 1997 r. na Dunajcu w Małopolsce u podnóża słynnego zamku w Niedzicy. Ziemno-betonowa zapora w Dobczycach (woj. małopolskiee) jest na tej liście ósma z wysokością 41 metrów. Działa od 1986 r na rzece Rabie.

Zalew Sosnówka, jak dojechać?

Jak dojechać nad Zalew Sosnówka? Leży on z grubsza na trasie z Jeleniej Góry do Karpacza. Zbiornik Sosnówka przytulił się do dość dziwnej drogi 366, która łączy Piechowice i Kowary. Dlaczego jest dziwna? Bo w zasadzie ciężko dostrzec, by łączyła jakieś większe miejscowości. Zaczyna się i kończy praktycznie nigdzie. To taki łącznik "niczego", jeśli patrzyć w większej skali. Aby nią dojechać w jakieś znaczniejsze miejsce, trzeba by obrać drogę o innym numerze.


Najlepszy widok na jezioro jest spod hotelu Lake Hiil Resort & Spa, bo mają tam spory parking, na którym można na chwilę stanąć. Dobra perspektywa rozciąga się też z pobliskiego zamku księcia Henryka, jeśli ktoś ma czas na spacer w górę, a jest to zaledwie mały kawałek spod hotelu, a jeszcze bliżej jeśli podjedziemy nieco w górę miejscowości skręcając w lewo na polbliskim skrzyżowaniu. Gorzej gdy mamy chęć na "zalew Sosnówka spacer" i będziemy szukać sposobności do przejścia się wałami. Niestety, nie za bardzo da się to zrobić.
Jeśli będzie problem z trafieniem, można skorzystać z internetu i kliknąć w Mapy Google.

Zobacz wpis z Facebooka:
 


Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!