20 kwietnia 2022

Muzeum Geologiczne w Warszawie. Dwie amfory ropy i szkielet mamuta

Muzeum Geologiczne w Warszawie lubię za to, że można je zwiedzać całkowicie za darmo. To może szokować w Polsce, ale tak właśnie jest. Tu się po prostu przychodzi i się jest. Można się w każdej chwili zanurzyć między gabloty z minerałami i nie martwić się przed wejściem o to, czy w kieszeni są pieniądze. Można nawet przyjść z książką i spędzić cały dzień na stopniu pośród niezliczonych minerałów, poddając się działaniu ich energii. 

Muzeum Geologiczne w Warszawie lubię także za atmosferę. Przez przeszklony dach wpada sporo słonecznego światła. Gabloty stoją pod ogromnym świetlikiem, eksponaty skrzą się w słońcu. Budynek przedwojenny, pzypomina pałac z krużgankami, wszędzie elegancki kamień, marmury. Można się poczuć podniośle, a przy okazji zdziwić, że kamień to niezwykle złożona i zawiła sprawa, wymagająca nieoczywistej systematyki, tworząca aurę tajemnicy i nieskończoności.

Muzeum Geologiczne w Warszawie

Mamut, dilofozaur i bryła węgla

Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie istnieje już 100 lat. Zbiory podzielone na tematy pokazują budowę geologiczną Polski. Można zobaczyć rzadkie minerały, niespotykane na co dzień kryształy, zachwycić się bogactwem geologicznym. Są także skamieniałości, m.in. szkielety wymarłych zwierząt z epoki lodowcowej, rekonstrukcja polskiego dinozaura - dilofozaura (Dilophosaurus wetherilli) i tropy dinozaurów, któ©e występowały na ziemiach Polski. 
Wart obejrzenia jest model pustyni i rekonstrukcja jaskini w rozmiarach naturalnych. Warto zwrócić uwagę na unikatową bryłę węgla z pokładu "Reden" i dwie amfory ropy naftowej. Ciekawy jest także okaz soli z Grot Kryształowych Wieliczki, skrzemieniały pień karbońskiego drzewa nagonasiennego.
Szkielet mamuta wielkiego eksponowany w Muzeum PIG został złożony w lecie 1957 roku z materiałów kostnych pochodzących ze stanowiska Pyskowice i stał się symbolem muzeum.
Z kolei przy wejściu można obejrzeć m.in. głazy narzutowe.


Muzeum mieści się w budynku projektu Mariana Lalewicza. W 1930 roku Instytut Geologiczny przeprowadził się tam z Pałacu Staszica. Dla muzeum przeznaczono cały parter obejmujący trzy sale o powierzchni 1500 metróœ kwadratowych i 20 pomieszczeń w piwnicach o powierzchni 600 m kw. Pierwsze wystawy - Bogactw Naturalnych i Budowy Geologicznej Polski - powstały w 1939 roku. Podczas bombardowania Warszawy we wrześniu 1939 roku muzeum poniosło ogromne straty. Szklany dach został podziurawiony, wyposażenie połamane a okazy zniszczone, porozrzucane i zmieszane z gruzem. W 1944 roku podczas Powstania Warszawskiego spłonęła duża część muzeum wraz z najcenniejszymi zbiorami. Ocalało 30 % okazów: część wydobyto spod gruzów i Zniszczenia wojenne we wrześniu 1939 rokumimo dużych uszkodzeń, stanowią one do dziś cenne materiały. Po wojnie instytut i muzeum zostały odbudowane. Nowa ekspozycja została otwarta 21 października 1999 roku.

Muzeum geologiczne w Warszawie. Jak dojechać?

Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego mieści się przy ul. Rakowieckiej 4 w Warszawie, ale wejście na jego teren jest od ul. Wiśniowej.
Słąbo jest tam z parkowaniem, trzeba się uzbroić w cierpliwość, wokół jest tyle biur i firm, że szpilki się nie wciśnie.


Dlatego najlepiej dojechać środkami masowej komunikacji.
W pobliżu są m.in. tramwaje na ul. Puławskiej, autobusy na Rakowieckiej i stacja metra Pole Mokotowskie. Spacer nie jest daleki.
Aby trafić i się nie zgubić, można kliknąć w Mapy Google, zaznaczając opcję transport publiczny.Zobacz zdjęcia z Muzeum Geologicznego.

Głaz przy Państwowym Instytucie Geologicznym

Przy wejściu do sąsiedniego Państwowego Instytutu Geologicznego przy ul. Wiśniowej znajduje się ogromny głaz narzutowy. To wielki kawał gnejsu biotytowego, ktróy waży około 30 ton. Został znaleziony przy ul. Podchorążych w 1938 r., a następnie trafił przed gmach instytutu w 1959 r.


W tamtym czasie był największym głazem narzutowym wydobytym w Warszawie. Informuje o tym tabliczka okolicznościowa umieszona na boku. Jest objęty ochroną Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ma również status "pomnika przyrody prawem chronionego".

Na drugim krańcu gmachu od strony ul. Rakowieckiej jest cała grupka głazów lecz nie tak dużych.

Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!