05 sierpnia 2021

Marysina Polana pod Babią Górą. Rajska polana z panoramą Tatr

Polana Marysina, znana inaczej jako Polana Piaskowa, znajduje się na wysokości 711,2 m n.p.m. na skraju polskiej Orawy. Od 2019 r. turyści mogą do tego dodać 13,70 m, wchodząc po stopniach drewnianej wieży widokowej postawionej przez gminę Lipnica Wielka na Orawie


Pięknie widać stąd panoramę Tatr, pięknie połyskuje Jezioro Orawskie, a za plecami wznosi się ku niebu majestatyczna i dzika Babia Góra. Dla tych obrazów warto podjąć wysiłek wyprawy do tego miejsca. Przy odrobinie szczęścia można tu spotkać stado pasących się owiec.

Polana babki Marysi

Nazwa Marysina Polana ma ponoć pochodzić od babki Marysi, która miała tu mieszkać. Babka już tu nie mieszka, ale pozostała po niej drewniana chatka.


Warto wiedzieć, że kawałek w górę tą samą drogą, którą szliśmy na Marysiną polanę jest Bacówka na Styrułowej Polanie. Zaopatrzymy się tam w pyszne pasterskie sery owcze - oscypek, bundz, bryndzę. Bacówka jest w sezonie nardzo dobrze zaopatrzona w świeże i niedrogie produkty regionalne. 

Orawa, gdzie leży ten region?

Orawa w Polsce to historyczna kraina w Europie Środkowej w dorzeczu rzeki Orawa, która dała jej nazwę. Nie wiadomo jednak skąd się wzięła Orawa rzeka. Kraina leży cześciowo w Polsce, a w większości na Słowacji. Cały Orawa region ma w Polsce powierzchnię 1900 km kwadratowych. Po polskiej stronie Orawa sięga pod Babią GóręPasmo Policy i grzbiet Pasma Podhalańskiego. Później granica idzie w poprzek Kotliny Orawsko-Podhalańskiej i ku Tatrom ZachodnimNa Słowacji Orawa zahacza o gory Wielka Fatra i Mała Fatra, a z drugiej strony o Beskid Żywiecki. Środkiem tak wyznaczonej Orawy płynie rzeka Czarna Orawa, która po wypłynięciu z zalewu Jezioro Orawskie nosi już inne imię, jej nazwa to Orawa. Rzeka Orawa płynie do rzeki Wag w zlewni Morza Czarnego. To całkiem spora rzeka, którą organizowane są nawet spływy flisackie.


Spór o Orawę pomiędzy Polską a Czechosłowacją wybuchł po pierwszej wojnie światowej. Górną Orawę zamieszkiwali Polacy, Dolną - Słowacy. Podział odbył się bez plebiscytu, Polska zgodziła się w 1920 roku, by pozostawić w swoich granicach 12 wsi Górnej Orawy. Niedawno obchodzono stulecie tego wydarzenia. W 1924 r. do Polski przyłączono brakujący kawałek Lipnicy Wielkiej, ale oddane zostały wsie Suchá Hora (Sucha Góra) i Głodówka. Między 1938 a 1939 rokiem Polska przyłączyła jeszcze spory fragment terenu Orawy, ale w czasie drugiej wojny światowej całą Orawę przejęła Słowacja, a po wojnie powrócono do poprzednich na mocy umowy z 13 czerwca 1958 r. Dość późno zatem sytuacja na Orawie się ustabilizowała. Nic dziwnego, że jeszcze dwiadzieścia lat później można było spotkać w regionie szyldy na których napisy słowackie występowały razem z polskimi. Można się było tu poczuć jak za granicą.

Ile wsi znajdziemy na Orawie?

Za centrum polskiej Orawy uważana jest dziś Jabłonka lub Jabłonka Orawska - jak mówią niektórzy. Jabłonka należy do powiatu nowotarskiego. W miejscowości siedzibę ma gmina JabłonkaJabłonka to gmina wiejska. Miejscowość leży na trasie drogi krajowej nr 7 (międzynarodowej drogi E-77) na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich 957 i 962.


Ile miejscowości jest na polskiej Orawie? Obecnie jest 14 miejscowości na polskiej OrawieWsie na polskiej Orawie to: Bukowina-OsiedleChyżneHarkabuz, JabłonkaKiczoryLipnica MałaLipnica WielkaOrawkaPiekielnikPodsarniePodszklePodwilkZubrzyca Dolna oraz Zubrzyca Górna.

Marysina Polana. Jak tam dojechać?

Jak dojechać na Marysiną Polanę? Marysina Polana dojazd ma nieco podchwytliwy, bym powiedział. Aby dostać się do wieży widokowej na Marysinej Polanie, trzeba przejechać za przejście graniczne prowadzące na Słowację w Winiarczykówce, a następnie przy pierwszej szutrowej drodze skręcić w prawo i zaparkować. Miejsce to poznamy po tablicy informacyjnej ze zdjęciami ilustrującymi wypas owiec, którą postawiła gmina Lipnica Wielka. Dalej idziemy pieszo około 2 km. 


Droga pnie się w górę łagodnie. Jest przyjazna dla najmłodszych i seniorów. Po krótkiej wycieczce wśród malowniczego krajobrazu jesteśmy na miejscu. Po lewej stronie zobaczymy wspaniałe drzewo, a nieco dalej - wieżę widokową. Piękny z niej widok, gdy słońce świeci, a niebo jest przejrzyste.
Są i tacy, którzy wjeżdżają tu autem, ale to zwykle miejscowi, którzy wiedzą, czy można się tu zapuszczać.
Jeśli pojawi się problem z dotarciem na Marysiną Polanę, można kliknąć w Mapy Google.Zobacz zdjęcia z Marysinej Polany.
Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!