17 grudnia 2020

Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie. Śladami literatury

Takie muzea lubimy bardzo. Oto dworek, w którym przyszła na świat Maria Dąbrowska. Pisarka, która urodziła się w 1889 roku, spędziła pod Kaliszem (woj. wielkopolskie) dzieciństwo i młodość. Park nasuwa skojarzenia z powieścią "Noce i dnie" , za która powieściopisarka był nominowana do nagrody Nobla w dziedzinie literatury bodajże czterokrotnie. W zasadzie Bogumił Niechcic mógłby w każdej chwili wyskoczyć zza dowolnej wierzby, na mostku moglibyśmy przy odrobinie fantazji dostrzec Barbarę. 

Czytaj więcej:  Narodowe Muzeum Szkocji w Edynburgu

Tutejsze stawy doskonale nadawałyby się do zaaranżowania słynnej sceny z ekranizacji powieści, kiedy to Józef Toliboski, pierwsza miłość Barbary (w filmie Karol Strasburger), brodzi po pas w błocie skrywającym się pod nieskazitelną taflą wody w śnieżnobiałym ubraniu, by narwać wybrance nenufarów. Jedyny problem, że w zielonej toni russowskich akwenów nie widać nadmiaru wodnych lilii.

Córka zarządcy majątku

Dworek nigdy nie należał do rodziców powieściopisarki. Ojciec jej, pochodzący ze zubożałej szlachty, był zarządcą w majątku Kazimierza Waliszewskiego, a z racji posady administratora przysługiwało mu mieszkanie. Po wojnie , gdy posiadłości zostały znacjonalizowane, budynek zajęła miejscowa szkoła podstawowa.
W latach 60. pojawił się wreszcie pomysł utworzenia placówki muzealnej.
W 1971 dworek został wyremontowany i otwarto w nim Izbę Pamięci pisarki. Nadal był tam jednak klub rolnika.

Czytaj więcej: Rezerwat Morysin w Warszawie

Dopiero w 1979 roku dworek został przejęty przez Muzeum Ziemi Kaliskiej, którego stał się oddziałem. Cóż jednak z tego, skoro nadal mieszkali tam lokatorzy!

Wreszcie na stulecie urodzin pisarki w 1989 roku jej muzeum przeszło generalny remont. Zaczęto także myśleć o tym, by lokatorom znaleźć inny kwaterunek. Stało się to dopiero na przełomie roku 2010 i 2011, kiedy to wyprowadzili się ostatni mieszkańcy.

Skansen w parku

W odrestaurowanym parku został zorganizowany skansen. Przeniesiono tam kilka obiektów, które tworzą zagrodę chłopską z końca XIX wieku. Budynki pochodzą z różnych podkaliskich miejscowości: chata mieszkalna - ze wsi Takomyśle, stodoła stała wcześniej w miejscowości Godziesze, obora pochodzi ze Skrzatek. Szczególnie cennym nabytkiem jest spichlerz z Russowa nazywany przez mieszkańców "sołkiem" pochodzący z drugiej połowy XVIII wieku.

Czytaj więcej: Park romantyczny w Arkadii

Był on własnością rodziny Witczaków, którą Dąbrowska doskonale znała i poświęciła jej jedno z opowiadań pt. "Królewskie korale". W 1993 roku przeniesiono natomiast z podkaliskiego Dobrzeca chatę mieszkalną wyrobnika z początku XIX wieku. Ostatnim obiektem, który znalazł się na terenie muzealnego parku jest spichlerz dworski z 1800 roku przeniesiony z Kuźnicy Grabowskiej w 1998 roku.

Jak dojechać do Russowa

Miło spędza się czas w tym miejscu, w którym los pisarki splótł się z życiem podkaliskiej wsi.
Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej Oddział Literacki - Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie zostało tymczasowo zamknięte ze względu na pandemię koronawirusa. Czy zostanie otwarte należy sprawdzić na stronie muzeum. Godziny zwiedzania: wtorek - piątek 10:00 - 15:30, sobota - niedziela - 10:00 - 15:00. Bilety kosztują: normalny -7,00 zł, ulgowy - 5,00 zł, wycieczkowy - 6,00 zł, szkolny - 4,00 zł, rodzinny - 10,00 zł, a zwiedzanie z przewodnikiem kosztuje 30,00 zł.

Czytaj więcej: Tajemnicza wieża w Tworkach

Dojazd jest bardzo łatwy. Z autostrady A2 należy na zjeździe Konin skręcić na drogę krajową nr 25 w kierunku Kalisza. Przed Kaliszem wjedziemy do wsi Russów, gdzie po prawej stronie trzeba szukać parku i dworku.
A jeśli będzie problem, można kliknąć w Mapy Google, a sztuczna inteligencja doprowadzi na miejsce.
Zobacz nasze zdjęcia z Russowa, które zrobiła Agnieszka.


Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!